کلینک سرطان پردیس

انستیتو کانسر پردیس

سلامت نیاز نخست

چرا شیمی درمانی باعث ریزش مو می شود؟

چرا شیمی درمانی باعث ریزش مو می شود؟
چرا شیمی درمانی باعث ریزش مو می شود؟
access_time

1 آبان 1400

  • بیشتر بیمارانی که شیمی درمانی می کنند دچار ریزش مو می شوند. داروهای شیمی درمانی آن دسته از  سلولهای  بدن که رشد سریعتر دارند  را هدف قرار می دهند ، اما نمی توانندسلولهای سرطانی را از  سلولهای دیگر مانند فولیکول های مو تشخیص دهند. این منجر به ریزش مو در تمام بدن می شود.
  • اینکه ریزش مو اتفاق بیفتد یا نه بستگی به نوع و دوز داروی شیمی درمانی  دارد. از پزشک خود بپرسید که آیا شیمی درمانی منجر به ریزش مو در ما می شود  تا بتوانید آماده باشید.
  • ریزش مو در اثر شیمی درمانی معمولاً هفت تا 21 روز پس از شروع درمان شروع می شود و پس از پایان درمان موها دوباره رشد می کند. برخی از افراد در طی درمان شروع به بازگشت مو می کنند. مدت زمان لازم برای رشد مجدد مو می تواند از 3-12 ماه متغیر باشد. گاهی موهای جدید از بافت یا رنگ متفاوتی برخوردار می شوند.
  • در حالی که نمی توان از ریزش مو در اثر شیمی درمانی جلوگیری کرد ، اما روش هایی برای کنار آمدن باآن وجود دارد:

- به محض شروع ریزش مو ، میتوانید موهایتان را کوتاه کنید یا سرتان را بتراشید. 

- از شامپوهای ملایم و برس  موی نرم استفاده کنید.

- از سشوار کشیدن ، اتو مو ، و  استفاده از سایر وسایل داغ خودداری کنید.

- برای جلوگیری از بروز مشکلات پوستی ، پوست سر خود را تمیز  نگه دارید.

- با استفاده از کلاه ، کلاه گیس یا ضد آفتاب از پوست سر خود در برابر آفتاب محافظت کنید.

- خلاق باشید ! از روسری ، دستمال سر  یا کلاه های رنگارنگ استفاده کنید. مطمئن شوید که  خیلی تنگ و تحریک کننده پوست سر شما نباشند.
کلاه گیس  یک گزینه خوب است ،  کلاه گیس های با کیفیت خوب می توانند گران باشند بدین منظور در برخی کشورها بیمه  به تأمین هزینه این اقلام کمک می کند .

 

شیراز؛ بلوار باهنر جنوبی تقاطع بلوار رحمت انستیتو کانسر پردیس

شماره تماس: ۰۷۱۳۸۸۰

شماره همراه: ۰۹۲۰۰۷۱۳۸۸۰

ارسال نظر

نام

ایمیل

نظر